Agata Włodkowska-Bagan, Rosyjska ofensywa propagandowa. Casus Ukrainy, Studia Politologiczne vol. 49

Studia PolitologiczneSłowo „propaganda” czy „ofensywa informacyjna”, podobnie jak w czasach zimnej wojny, znów jest na ustach polityków, dziennikarzy i zwykłych ludzi. Podobnie jak wtedy, choć w zupełnie innych uwarunkowaniach, przez nieco innych aktorów oraz przy użyciu odmiennych narzędzi, na naszych oczach toczy się walka o umysły. Temat rosyjskiej ofensywy propagandowej jest ważny i warty podjęcia z kilku powodów. Po pierwsze, dotyczy państw, z którymi Polska sąsiaduje i które pozostają istotne w jej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Po drugie, Polska pozostaje narażona na rosyjskie działania propagandowe, a poziom świadomości społecznej pozostaje niski. Wreszcie po trzecie, od 2013 r. obserwowane jest wyraźne nasilenie przez Federację Rosyjską ofensywy informacyjnej i kulturowej nie tylko wobec Ukrainy, ale również wobec państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO, zatem także i Polski.

Celem niniejszego artykułu jest analiza rosyjskich działań propagandowych wobec Ukrainy, państwa kluczowego dla rosyjskich projektów reintegracyjnych i neoimperialnych. Podjęta analiza dostarczyć ma odpowiedzi na następujące pytania: jakie są cele rosyjskiej ofensywy propagandowej, jak jest ona prowadzona oraz jakie działania kontrofensywne podejmowane są przez Ukrainę?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka zagraniczna i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.