Andrzej Chodubski, „Jedność europejska: wizje i sposoby urzeczywistniania integracji”, Przegląd Politologiczny nr 2/2012

PP_2_2012Idea jedności europejskiej jest zarówno intelektualną i teoretyczno- doktrynalną koncepcją, ukierunkowaną na jak najszerszy zakres kulturowy i cywilizacyjny integracji kontynentu. Obecnie szczególne znaczenie ma wdrażanie jej podstaw do opinii publicznej. Wciąż  dużą aktywność stanowią pytania czym jest Europa i kim są Europejczycy? Obserwuje się w tym względzie dużą różnorodność definicyjną. Posługując się określonymi definicjami dotyczącymi organizacji życia kulturowo-cywilizacyjnego można skonstatować że Europa jako podmiot ładu międzynarodowego jest projektem, ideą zorientowaną na doskonalenie rozwiązań społeczno-politycznych i gospodarczych. Idea integracji osadza się w tysiącletnich dziejach politycznych; była różnie rozumiana i urzeczywistniana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Integracja europejska i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.