Jarosław Szymanek, „System rządów premierowskich jako nowy typ systemów rządów: casus Wielkiej Brytanii”, Przegląd Politologiczny nr 1/2011

przegld politologiczny numerKlasyczne typologie, z jakimi mamy do czynienia zarówno w prawie konstytucyjnym, jak i politologii, zorientowanej w stronę systemów politycznych, najczęściej nie wyodrębniają szczególnej, wyraźnie osobliwej i zarazem osobnej postaci systemu rządów, jaką są rządy premierowskie. Niemniej zauważa się oryginalność rozwiązania brytyjskiego i jego swoiste wychodzenie poza skalę tradycyjnych systemów rządów. Mimo to konwencjonalne ujęcia odwołują się najczęściej do dwóch podstawowych typów systemów rządów realizowanych w formule rozdzielenia władz, tj. systemu prezydenckiego (który przypomnijmy w sposób wierny i restrykcyjny podchodzi do zasady podziału władz) oraz systemu parlamentarnego (który z kolei zasady podziału nie traktuje w sposób sztywny, interpretując ją, tak w teorii, jak i praktyce dość luźno.

http://biblioteka.oapuw.pl/wp-content/uploads/2013/03/szymanek-j-system-rzadow-premierowskich.pdf”]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Jakość rządzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.