Jerzy Babiak, „Organizacje pozarządowe we współczesnym społeczeństwie obywatelskim”, Przegląd Politologczny 1/2011

przegld politologiczny nr 1_2011Rozpatrując kwestie funkcjonowania organizacji pozarządowych warto przyjrzeć się idei społeczeństwa obywatelskiego stanowiącego obszar ich działalności. Pojęcie to liczy sobie długą historię sięgającą starożytności. Odnosząc się do współczesności można zauważyć, iż po okresie spadku zainteresowania ideą w latach 60. i 70. XX w.,przeżywa ona obecnie swój renesans, którego początki upatruje się w przemianach ustrojowych przełomu lat 80. i 90., jakie miały miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej. W procesach transformacji stanowiła ona niejako wyraz potrzeby uniezależnienia się obywateli od silnego wpływu państwa i wskazywała na przesunięcie akcentu w kierunku samoorganizacji społeczeństwa.

http://biblioteka.oapuw.pl/wp-content/uploads/2013/03/babiak-j.-organizacje-pozarzadowe-we-wspolczesnym-spoleczenstwie-obywatelskim.pdf”]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Społeczeństwo obywatelskie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.