Jolanta Bryła, „System zarządzania kryzysami Unii Europejskiej – znaczenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego”, Przegląd Politologiczny nr 2/2013

przegląd politologiczny, nr 2 2013 okładkaDynamiczny rozwój wielu współczesnych zagrożeń i multilateralizm stanowią dwie znaczące siły napędowe dla intensyfikacji współpracy pomiędzy Unią Europejską i ONZ w zakresie zarządzania kryzysowego. Efektywna odpowiedź na sytuacje kryzysowe – zarówno naturalne, jak i wywołane przez człowieka – wymaga skutecznego systemu zarządzania kryzysowego w celu podjęcia działań jak najszybciej od momentu pojawienia się zagrożenia. Ze względu na oczekiwania, stopniowo opracowywane są zarówno cywilne, jak i wojskowe instrumenty zarządzania kryzysowego i reagowania. Unia Europejska rozwija również współpracę z ONZ, które wzywa do współpracy z organizacjami regionalnymi oraz wspólne ponoszenie kosztów utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Mimo, że współpraca jest korzystna dla obu stron, nie jest jednak wolna od słabości i ograniczeń na różnych poziomach funkcjonowania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Współczesne wyzwania i zagrożenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.