Jolanta Itrich-Drabarek, „Prawa i obowiązki pracowników służby cywilnej”, [w:] Itrich-Drabarek J., „Służba cywilna w Polsce – koncepcje i praktyka”, Warszawa 2012

itrich sluzba cywilna w polsceSpecyfika pracy w administracji rządowej oznacza, że korpus służby cywilnej przede wszystkim ma służyć państwu i społeczeństwu, przestrzegać zasad Konstytucji i innych źródeł prawa oraz poddać się ograniczeniom, wynikającym z faktu bycia urzędnikiem państwowym. Jeżeli prześledzimy zapisy prawne wszystkich dotychczas obowiązujących ustaw o służbie cywilnej to możemy zauważyć, że rysują się pewne prawidłowości w zakresie obowiązków nałożonych na urzędników służby cywilnej. Po pierwsze, zdecydowana większość decydentów politycznych nie zgłaszała wątpliwości co do istoty obowiązków nałożonych na urzędników służby cywilnej. Po drugie, ustawa z lipca 1996 roku ograniczyła nałożone obowiązki tylko na urzędników mianowanych, pozostałe rozwiązania prawne rozszerzyły zakres nałożonych zobowiązań na korpus służby cywilnej – urzędników i pracowników administracji rządowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Jakość rządzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.