Marian Broda, „Rosja, autorytaryzm – demokracja – między iluzją a realnością”, Środkowoeuropejskie Studia Polityczne nr 2/2014

ssp2014_2_okl_1strDiagnozy i prognozy, dotyczące Rosji w ogóle, a charakteru tamtejszego państwa, ładu ustrojowego, mechanizmów rozwojowych i życia polityczno-społecznego, w jego aktualnej czy spodziewanej, przyszłej formie, w szczególności, odznaczają się zastanawiająco często wyraźnie spotęgowaną, periodycznie nasilającą się, dychotomiczną wręcz niekiedy, polaryzacją, przeciwstawnością i zmiennością. Analizując procesy transformacji rosyjskiego systemu społeczno-politycznego, a także podejmowane próby rozpoznania charakteru, celów, kierunku i spodziewanych konsekwencji obserwowanych przemian, warto zatem pamiętać o kilku podstawowych problemach identyfikacyjnych, jakie im nieprzypadkowo towarzyszą. Ich przesłanek i objaśnień, można i należy szukać zarówno po stronie przedmiotowej (właściwości rzeczywistości rosyjskiej), jak i po stronie podmiotowej (sposoby jej percepcji, konceptualizacji i problematyzacji), na której skoncentrowane będą przede wszystkim poniższe uwagi; przy czym obie one pozostają ze sobą powiązane, współokreślając się wzajemnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Społeczeństwo obywatelskie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.