Przemysław Szustakiewicz, „Ideologia Polskiego Stronnictwa Ludowego na początku XXI wieku”, Studia Politologiczne vol. 18

sp vol. 18 Polskie Stronnictwo Ludowe to najstarsza istniejąca w Polsce partia polityczna. Jej ideologią, jako partii reprezentującej interesy wsi i rolnictwa, był agraryzm. Na początku nowego stulecia PSL poszukując rozwiązań, które sprawiłyby, że byłaby partią ogólnonarodową odwołuje się do ideologii neoagraryzmu. Neoagraryzm nawiązuje do nauki społecznej Kościoła i postuluje zasadę pomocniczości, prymat pracy przed kapitałem, odrzucenie monetaryzmu i neoliberalizmu oraz dążenie do systemu regulowanej gospodarki wolnorynkowe. Jednocześnie z ideologii agrarystycznej przetrwała idea gospodarowania, rozumiana jako dbanie o powierzony dorobek i przekazanie go przyszłym pokoleniom. PSL swojego ideowego przeciwnika widzą w liberalizmie oraz w autorytaryzmie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Pozostałe pozycje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.