Janusz Symonides (red.), „Świat wobec współczesnych wyzwań i zagrożeń”, Warszawa 2010

swiat wobec współczesnych zagrożeń

Ponownie zaangażowaliśmy się w Narody Zjednoczone. Spłaciliśmy nasze zaległości. Weszliśmy do Rady Praw Człowieka. Podpisaliśmy konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. W pełni zaakceptowaliśmy Milenijne Cele Rozwojowe (…). Nadszedł czas dla nas wszystkich na podjęcie naszej części odpowiedzialności za globalną odpowiedź na globalne wyzwania (…). Dzisiaj przedstawiam cztery filary, które są fundamentalne dla przyszłości, tej, której chcemy dla naszych dzieci: nieproliferacji i rozbrojenia, promocji pokoju i bezpieczeństwa, ochrony naszej planety i globalnej gospodarki tworzącej szansę dla wszystkich ludzi (…)”.

„Wiemy, że Ameryka nie może sama sprostać wyzwaniom tego wieku, lecz świat nie może im sprostać bez Ameryki. Nie możemy unikać negocjacji ani ignorować wrogów czy sił, które mogą nam wyrządzić szkody (…). By odpowiedzieć na wyzwania XXI wieku – od terroryzmu do proliferacji nuklearnej, od pandemicznych chorób do cybernetycznych zagrożeń, do wyeliminowania ubóstwa – będziemy wzmacniać nasze sojusze, tworzyć nowe i używać wszystkich elementów naszej siły narodowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Abstrakty, Polityka zagraniczna i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.