Tadeusz Bodio, Wojciech Jakubowski (red.), „Przywództwo, elity i transformacje w krajach WNP. Problemy metodologii badań”, Warszawa 2011

bodio_t._jakubowski_w._przywodztwo_i_elity_polityczne_w_Zawarte w książce badania koncentrują się wokół kwestii związanych ze specyfiką funkcjonowania władzy w krajach WNP. Z ich konkluzji generalnie wynika, że centralnym ogniwem transformacji nowo powstałych państw na przestrzeni poradzieckiej są postkomunistyczne elity władzy i ich liderzy. One to po rozpadzie ZSRR decydowały o wyborze narodowych modeli transformacji, a w kolejnych latach – zależnie od koniunktury politycznej – o korektach i metodach ich realizacji. Innymi słowy, nie społeczeństwa, a ich przywódcy i elity o rodowodzie totalitarnym okazały się dominującą siłą w transformacji krajów WNP. I ten fakt w istotnym stopniu przesądził o charakterze przemian ustrojowo-politycznych w przestrzeni poradzieckiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Abstrakty, Pozostałe pozycje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.