Tomasz R. Aleksandrowicz, Próba spojrzenia w przyszłość: paradox of progress. Koniec liberalnej demokracji?, Studia Politologiczne vol. 45

Studia Politologiczne vol. 45Punktem wyjścia dla rozważań zaprezentowanych w artykule jest główna teza zawarta w ostatnim wydaniu Global Trends. Paradox of Progress mówiąca o coraz większej luce pomiędzy oczekiwaniami społecznymi a rezultatami pracy rządów i stwierdzeniem, że demokracja przestaje być obowiązującym paradygmatem. Autor analizuje główne czynniki determinujące kryzys demokracji liberalnej prezentując pogląd, że mamy do czynienia z największą zmianą od 1945 r., zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej zachodnich państw demokratycznych. W konkluzjach zawarty jest postulat autora przygotowania analogicznych do zamieszczonych w Global Trends analiz i prognoz z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Jedną z kluczowych instytucji państwowych w Stanach Zjednoczonych, których zadaniem jest tworzenie analiz i prognoz strategicznych, jest Narodowa Rada Wywiadu (National Intelligence Council – NIC). NIC powstała w 1979 r. jako pomost pomiędzy światem wywiadu a decyzyjnym establishmentem amerykańskim. W jej skład wchodzą wysokiej klasy eksperci wywodzący się z instytucji rządowych (w tym wywiadowczych), środowisk akademickich i sektora prywatnego. Podporządkowana jest formalnie zastępcy Dyrektora Wywiadu Narodowego (Director of National Intelligence – DNI) do spraw integracji wywiadu.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Współczesne wyzwania i zagrożenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.