Zbigniew Siemiątkowski, Dziedzictwo służb specjalnych Federacji Rosyjskiej. Od ochrany carskiej do Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Studia Politologiczne vol. 43

Pisząc o służbach specjalnych Federacji Rosyjskiej należy mieć na uwadze ich specyficzną rolę, jaką odgrywają one w systemie władzy współczesnej Rosji. Jest ona prostym następstwem dziedzictwa carskiej Rosji, jak również czasów Związku Radzieckiego. W żadnym wypadku nie wypełniają one ról przypisywanych służbom specjalnym krajów demokratycznych. W całej nowożytnej historii Rosji służby odgrywały rolę jednego z najważniejszych filarów władzy. O Prusach Fryderyka Wielkiego mówiono, że są własnością armii. Car Aleksander III mawiał, że jedynymi przyjaciółmi Rosji są – flota i armia. A o obecnej Rosji, bez przesady powiedzieć można, że jej właścicielem są służby specjalne, a pozycja polityczna i ustrojowa Federalnej Służby Bezpieczeństwa, głównego komponentu rosyjskich służb specjalnych, przewyższa pozycje osławionej KGB. Funkcjonariusze rosyjskiego wywiadu i kontrwywiadu usytuowani w głównych ośrodkach władzy politycznej i gospodarczej Rosji, z Kremlem włącznie, to klasa panująca, rodzaj nowej szlachty rosyjskiej. Środowisko byłych i obecnych funkcjonariuszy radzieckich i rosyjskich służb specjalnych stanowi bezpośrednie zaplecze Kremla. Spośród siłowników rekrutowane są wyższe kadry zarządzające państwem i gospodarką rosyjską. Jest to przemyślana metoda przeobrażenia rosyjskiej elity z sowieckiej na wielkoruską. Już pod koniec pierwszej kadencji Prezydenta Wladimira Putina dwadzieścia pięć procent wyższych urzędników państwowych było weteranami służb specjalnych i sił zbrojnych. Tymczasem za prezydentury Jelcyna było to jedenaście procent, a za ostatniego przywódcy ZSRR Gorbaczowa tylko trzy procent. Siłownicy tworzą hermetyczne środowisko, są produktem kagebowskiego wychowania, wierzą we właściwe dla tajnych służb metody sprawowania władzy politycznej. Są przekonani co do swojej misji, jaką mają do odegrania we współczesnej Rosji. Mają przywrócić Rosji wielkość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka zagraniczna i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.